photo

o mne
moja tvorba
názory na svet
liečivé byliny
kontakt
?


Nové:
... | ...

Láska a iné veci:
... | ... | ...



« | «

» ALCHEMILKA OBYČAJNÁ «



Latinsky: Alchemilla xanthochlora Rothm. (A. vulgaris L.)
Česky: Kontryhel obecný
Ľudove: alchemilka lúčna, kontriheľ, rosnička, suknička, hvezdoš, plášť panny Márie, kondolík, ťapkaňa, husia nôžka, divý muškát, ženský plášť

Čeľaď: Ružovité - Rosaceae
______________________________________________

Opis: Trváca bylina s podzemkom obrasteným zvyškami odumretých listov, viac-menej striebristo chlpatá. Má ružicu dlhostopkatých dlaňovito laločnatých prízemných listov, 10-50 cm vysokú tenkú byľ so sediacimi listami a drobné zelenkasté až žltkasté kvietky zoskupené vo voľnej až hustej metline, drobné, zo štyrmi odstávajúcimi kalíšnymi lístkami. Korunné lupienky nie sú vyvinuté. Druhove veľmi pestrá.

Výskyt: Od nížin až po vysokohorské pásmo, na vlhkých lúkach, pasienkach, prameniskách, pozdĺž potokov a riek, vo vlhkých lesoch, popri kanáloch a všade tam, kde je dostatočne vlhké prostredie.

Pestovanie: nepestuje sa

Kvitnutie: máj - september

Doba zberu: júl - august

Predmet zberu: Kvitnúca vňať alebo len prízemné listy, koreň.

Technika zberu: 

Sušenie: V tieni alebo sušiarni do 45 C. Schne pomaly, obracať netreba. Vysušená droga má horkastoštipľavú chuť a nevonia. Stonka je zelená a korene hnedé.

Uskladnenie: Na tienistom, suchom a vzdušnom mieste.

Obsahové látky: : triesloviny elágového typu, kyselinu salicylovú, flavonoidy, horčiny, vitamín C, sliz, škrob, éterický olej

Vlastnosti: adstringens, mierne hemostyptikum, dermatologikum

Použitie: Osoží pri hnačke, ochoreniach ženských pohlavných orgánov - silná menštruácia a zhoršená funkcia vaječníkov, zápalové ochorenia vagíny, výtok a pri hemoroidoch. Má mierny spazmolytický a moopudný účinok pri ochoreniach tráviacich orgánov, žlčníkovej dyskinéze, piesku v obličkách a žlníku.
Zvonka urýchľuje hojenie rán a kožných vriedkov, ekzémov a vyrážok (formou obkladov), hodí sa i na výplachy nosa náchylneho na krvácanie a pri nádche. V krmive zlepšuje kvalitu mlieka a podporuje jeho vylučovanie. V ľudovom liečiteľstve sa odporúča na vodnatieľku, pri tučnote, cukrovke, bolní hlavy, hnisavých zápaloch.

Bežná príprava: Používa sa vo forme odvaru: 2 polievkové lyžice nadrobno pokrájanej alchemilky zalejeme 500 ml vriacej vody. Varíme 3 minúty, necháme vyluhovať 30 minút. Odvar užívame 6x denne 80 ml 15 minút pred jedlom a 30 minút po jedle.
Obdobný odvar používame aj na obklady, výplachy nosnej dutiny a vagínové kúpele.

Upozornenie: 

Poznámka: Druhy rodu alchemilka sa ťažko rozlišujú, no pre zber je to nepoodstatné, lebo všetky majú rovnaké liečebné uplatnenie (pasienková, alpínska, žltozelená ...). Vňať sa len zriedka aplikuje sama, zvyčajne sa pridáva do metabolických čajovín, ktoré zlepšujú trávenie, ďalej do protizápalových čajovín (s kvetom nevädze, vňaťou očianky, úbormi rumančeka).