photo

o mne
moja tvorba
názory na svet
liečivé byliny
kontakt
?


Nové:
... | ...

Láska a iné veci:
... | ... | ...



« | «

» FENIKEL OBYČAJNÝ «



Latinsky: Foeniculum vulgare
Česky: Fenykl obecný
Ľudove: fenigel, úkrop, vlašský kôpor

Čeľaď: Mrkvovité - Apiaceae
______________________________________________

Opis: Dvojročná, prípadne trváca holá rastlina, vysoká až 2 m. Stonka je vzpriamená, jemne ryhovaná, rozkonárená. Listy su troj až štvornásobne perovito delené, spodné stopkasté, vrchné sediace, úkrojky sú niťovité, končisté, listové pošvy sú dlhé 3-6 cm, s blanitým okrajom. Kvety sú usporiadané v okolíkoch širokých až 15 cm, so štyrmi až dvadsiatimi piatimi nerovnako dlhými lúčmi. Obaly aj obalčeky chýbajú. Korunné lupienky sú široko vajcovité, dlhé 0,75-1 jmm, veľmi krátke čnelky sú dve. Plod je podlhovastá dvojnažka dlhá 4-10 mm a široká 2-3 mm, plôdiky s tromi výrazne hranatými vystúpavými rebrami a silnejšie vystúpavými okrajovitými rebrami. Silne špecificky vonia. Medonosná.

Výskyt: V strednej Európe pestovaný, ináč kamenisté pasienky, suché stráne, úhory.

Pestovanie: Darí sa mu v ľahšej humóznej, dostatočne vlhkej vápnitej pôde s vhodnou (nie príliš dusíkatou predplodinou), v slnečnej, pred vetrami chránenej polohe v teplejších (kukuričných) oblastiach. Rozmnožujeme ho plodmi, ktoré vysievame na jar ručne alebo strojom, prípadne s inou plodinou, napríklad makom, bôbom, priamo na pole. Rastliny na zimu prikrývame, aby boli chránené pred mrazom i hlodavcami.

Kvitnutie: júl - október

Doba zberu:  august - september/október (pred dozretím plodov)

Predmet zberu: Plod (z druhého roku)

Technika zberu: Najprv odrežeme len pekne rozvinuté, celkom zrelé okolíky (tzv. česaný fenykel) a keď všetko dozrie, zvyšok sa hromadne zožne, zviaže do snôpkov a vymláti (tzv. sekaný fenykel). Rezaný dávame do vrecák alebo žneme na plachty, lebo plody sa rozpadávajú.

Sušenie: Suší sa rýchlo do teploty 35 C (silicová droga). Silne hmly plodom škodia - dostávajú sivý odtieň, kým hľadaným je zelenkastý. Vysušené plody príjemne voňajú a majú sladkastú alebo slabo štipľavú chuť.

Uskladnenie: Uschovávame ich dobre uzavreté a chránené pred svetlom, vlhkom, hmyzom a hlodavcami.

Obsahové látky: éterický olej (2-6%), obsahujúci beta-pinén, kamfén, alfa-pinén, mircén, alfa-felandrén, fenchón, anetol, beta-felandrén, kyselinu anízovú, metylchavikol, limonén, dipentén, anízaldehyd a anízketon; lipidy (12-18%, sacharidy (4-5%), proteíny (20%), vosky.

Vlastnosti: Karminatívum, expektorans, laktagogum, laxans, tonikum, chuťové a vôňové korigens.

Použitie: Droga skvapalňuje výlučky a účinkuje odkašliavajúco pri kašli a bronchitíde. Okrem toho odstraňuje kŕče, pôsobí vetropudne, zosilňuje žalúdočnú exkréciu, laktáciu a pôspbí močopudne, preto sa používa pri poruchách trávenia v detskom lekárstve, ochabnutí žalúdka, črevných kolikách, meteorizme, hnačkách, chronickej zápche spojenej s kolitídou, pri žlčníkových a oblikových kameňoch, na zvýšenie laktácie a na reguláciu menštruácie. Má aj protizápalový účinok. Zápar z drogy sa používa aj zvonka pri zápalových ochoreniach očí (konjuktivitíde a blefaritíde). Dojčiacim matkám slúži na zvýšenie tvorby mlieka.
V homeopatii pri kašli, plynatosti a iných zažívacích poruchách.

Bežná príprava:  Zápar pre kojencov: z jednej čajovej lyžičky rozdrvených plodov a 200 ml vriacej vody. Necháme vylúhovať 20 minút. Precedený a osladený zápar podávame kadú hodinu, keď dieťa nespí 1-2 polievkové lyžice.
Zápar pre dospelých: 2 polivkové lyžice rozdrvených plodov a 600 ml vriacej vody. Lúhujeme 60 minút a po precedení užívame 6x denne 80 ml 15 minút pred jedlom a 30 minút po jedle. Neprisladzujme.

Upozornenie: Pre nebezpečenstvo zámeny s jedovatými mrkvovitými používať len plody kupované v špecializovaných obchodoch.

Poznámka: