| |
|
» RÍBEZĽA ČIERNA «
Latinsky: Ribes nigrum L.
Česky: Meruzalka černá
Ľudove: smradlenka
Čeľaď: Lomikameňovité - Saxifragaceae
______________________________________________
Opis: Ker vysoký až 2 metre, rozložitý, vzpriamený, nepichľavý, trochu nepríjemne zapáchajúci. Listy sú veľké, stopkaté, troj- až päťlaločnaté, na báze srdcovité, s trojuholníkovito vajcovitými, končistými až tupými, hrubo dvojito pílkovitými lalokmi, z vrchnej strany holé, zospodu chlpaté a pokryté žltkastými živicovými žliazkami. Kvety sú zoskupené v pazušných strapcoch, stopkaté. Kalich je zvončekovitý, päťzubý, chlpatý, žliazkato bodkovaný. Korunných lupienkov je päť, sú drobné, priame, belavozelene. Plod je guľatá čierna žliazkato bodovaná bobuľa.
Výskyt: Rastie od nížin až po podhorské pásmo. Zriedkavá vo vlhkých lesoch a krovinách, na rašeliniskách a močasristých pôdach. Obľubuje vlhké humózne pôdy s dostatkom minerálií.
Pestovanie: Pestuje sa v záhradách alebo sadoch, v hlbokej, humóznej a primenrane vlhkej pôde s dostatkom minerálií. V suchých pôdach listy a pôdy predčasne opadávajú. Rozmnožujeme ju vegetatívne. Vyžaduje dobrú prípravu pôdy pred založením plantáže, lebo vydrží na mieste až 20 rokov.
Kvitnutie: apríl - máj
Doba zberu: máj - jún (list), júl (plod)
Predmet zberu: List, plod
Technika zberu: Zbierame len mladé svieže, hrdzou nenapadnuté listy a zrelé plody. Listy sa zbierajú jednotlivo alebo sa zdŕhavajú z konárov od mája do júna (v čase, keď rastlina odkvitla, ale nemá ešte plody).
Sušenie: V tenkých vrstvách prirodzeným alebo umelým teplom pri teplote do 40-50 C.
Uskladnenie: Dobre uzavreté a chránené pred svetlom a vlhkom.
Obsahové látky: Silica s diuretickými účinkami, triesloviny, flavonoidy, organické kyseliny a minerálne soli (listy). Vitamíny, cukry, roličné kyseliny (plody).
Vlastnosti: Diuretikum, diaforetikum, vitaminiferum.
Použitie: Osoží pri zápaloch močových ciest, pri chorobách z prechladnutia, kŕčovom a čiernom kašli, dne, reumatizme a bolestiach žalúdka. Šťava z plodov je zdrojom vitamínov a zvyšuje pružnosť ciev, ako aj odolnosť organizmu voči prechladnutiu. Listová droga urýchľuje tvorbu moču a vyluovanie škodlivín z organizmu. Má bakteriostatické a protizápalové účinky. Zvonku sa používa na kloktanie i svrbivé vyrážky.
Plody sú vhodné na prípravu džemov a šťiav.
Bežná príprava: Na pitie i externé použitie slúži odvar z lyžice listov na 250 ml vody (pije sa 1 dl 2-3x denne).
Upozornenie:
Poznámka: Pri spracovaní za tepla sa nepríjemný, plošticový zápach stráca.
Ako ovocie slúžia ešte červené a biele ríbezle.
|
|
|