photo

o mne
moja tvorba
názory na svet
liečivé byliny
kontakt
?


Nové:
... | ...

Láska a iné veci:
... | ... | ...



« | «

» SLIVKA TRNKOVÁ «



Latinsky: Prunus spinosa L.
Česky: Trnka obecná
Ľudove: trnka, tŕň, tŕnie

Čeľaď: Ružovité - Rosaceae
______________________________________________

Opis: Ker vysoký až 5 m. Listy sú krátkostopkaté, obráteno vajcovité, pílkovité. Kvety sa rozvíjajú pred listami, vyrastajú jednotlivo na kratučkých výhonkoch, široké 1-1,5 cm. Kališné lístky sú dlhé 2 mm. Korunné lupienky sú biele. Tyčiniek je dvadsať. Plod je guľatá, modročierna kôstkovica trpkej chuti s priemerom 1-1,5 cm, zvieravo kyslej chuti.

Výskyt: Rastie na slnených krovinatých stráňach, okrajoch lesov, skalnatých svahoch.

Pestovanie: nepestuje sa

Kvitnutie: marec - apríl/máj

Doba zberu: Plody sa zbierajú celkom zrelé v jeseni pred mrazom (na jedenie sú však súce len po prvých mrazoch), kvety v apríli alebo máji, kôra v máji.

Predmet zberu: Kvet, list, plod, zriedkakedy kôra.

Technika zberu: Úplne rozvité kvety odtŕhame ručne, výnimočne aj zľahka striasame na podložený papier, očistíme od primiešaních. Kôra sa zlupuje v máji z mladých výhonkov, na ktorej je ešte stále svetlo hnedá. Kry sa pritom prerežú, takže vyrazia opäť nové výhonky. Plody sa zbierajú pokiaľ nie sú prezreté, na zaváraninu alebo trnkové víno je však lepšie zbierať plody až po prvých mrazoch, keď už nie sú tak trpké.

Sušenie: Kvety sušíme prirodzeným teplom, pozorne a rýchlo, aby si zachovali smotanovo bielu farbu. Plody sušíme zväčša umelým teplom do 40 C, mäkké alebo hnedo škvrnité plody sa vyradzujú.

Uskladnenie: Kvety uschovávame v papierových vreckách uložených v dobre uzavretých plechových škatuliach.

Obsahové látky: Flavónové glykozidy, kyanogénnny glykozid, minerálny soli a cukry (kvety). Triesloviny, organické kyseliny, cukor, pektín (plod).

Vlastnosti: Diuretikom, mierne laxans, plody astringens.

Použitie: Odvar z kvetu osoží pri zápche a tvrdej stolici, najmä u detí; vylučovanie moču a solí sodíka; znižujú priepustnosť krvných vlásočníc.
Plody sú sťahujúcim protriedkom (proti hnake, zvonku ako kloktadlo). V surovom stave sa spracúvajú na ovocné vína, extrakty a lekváre.
Odvar z kôry podporuje zníženie horúčky. Ináč kvet, listy aj plody pôsobia pri chorobách močových orgánov a napomáhajú látkovú premene.

Bežná príprava: Čaj s mierne preháňavým účinkom: 2 čajové lyžičky drogy dať do 250 ml vody a nechať zovrieť. Piť 2 šálky denne.
Odvar z plodov: pol lyžice plodov na 250 ml. Pije sa po lyžičkách 2-4x denne, vhodný aj na kloktanie pri zápaloch v ústach.
Kloktadlo z trnkovej kôry: 20 g kôry sa varí v 500 ml vody.

Upozornenie: Rastlina vo väčších dávkach môže spôsobiť otravu.

Poznámka: Nitrilu sú deriváty jedovatého kyanovodíka, ktorý spolu s benzaldehydom (horkomandľovou silicou) vzniká štiepením heteroglykozidu amygdalínu.